Symbiosis Entrance Test
Question : Directions: Select the set in which the numbers are related in the same way as the numbers of the following sets. (NOTE: Operations should be performed on the whole numbers, without breaking down the numbers into their constituent digits. E.g. 13 – Operations on 13 such as adding/subtracting/multiplying etc. to 13 can be performed. Breaking down 13 into 1 and 3 and then performing mathematical operations on 1 and 3 is not allowed.) (7, 5, 16) (12, 10, 36)
Option 1: (10, 9, 144)
Option 2: (9, 8, 12)
Option 3: (8, 7, 59)
Option 4: (8, 7, 7)
Correct Answer: (8, 7, 7)
Solution : Given: (7, 5, 16); (12, 10, 36)
Here, (7, 5, 16)→((7)2 – (5)2) – 8 = (49 – 25) – 8 = 24 – 8 = 16 (12, 10, 36)→((12)2 – (10)2) – 8 = (144 – 100) – 8 = 44 – 8 = 136
Let's check the given options – First option: (10, 9, 144); ((10)2 – (9)2) – 8 = (100 – 81) – 8 = 19 – 8 = 7 ≠ 144 Second option: (9, 8, 12); ((9)2 – (8)2) – 8 = (81 – 64) – 8 = 17 – 8 = 9 ≠ 12 Third option: (8, 7, 59); ((8)2 – (7)2) – 8 = (64 – 49) – 8 = 15 – 8 = 7 ≠ 59 Fourth option: (8, 7, 7); ((8)2 – (7)2) – 8 = (64 – 49) – 8 = 15 – 8 = 7 = 7
So, only the fourth option follows the same pattern as followed by the given set of numbers. Hence, the fourth option is correct.
Question : Directions: Select the option in which the numbers share the same relationship in the set as that shared by the numbers in the given set. (NOTE: Operations should be performed on the whole numbers, without breaking down the numbers into their constituent digits. E.g.13 – operations on 13 such as adding/subtracting/multiplying etc. to 13 can be performed. Breaking down 13 into 1 and 3 and then performing mathematical operations on 1 and 3 is not allowed.) (500, 450, 400) (600, 550, 500)
Option 1: (300, 350, 250)
Option 2: (400, 350, 300)
Option 3: (350, 300, 200)
Option 4: (800, 750, 650)
Correct Answer: (400, 350, 300)
Solution : Given: (500, 450, 400); (600, 550, 500)
Subtract 50 from the first and second numbers, to get the second and third numbers respectively – (500, 450, 400)→500 – 50 = 450; 450 – 50 = 400 (600, 550, 500)→600 – 50 = 550; 550 – 50 = 500
Let's check the given options – First option: (300, 350, 250)→ 300 – 50 = 250 ≠ 350; 350 – 50 = 300 ≠ 250 Second option: (400, 350, 300)→400 – 50 = 350; 350 – 50 = 300 Third option: (350, 300, 200)→350 – 50 = 300; 300 – 50 = 250 ≠ 200 Fourth option: (800, 750, 650)→800 – 50 = 750; 750 – 50 = 700 ≠ 650
So, only the second option follows the same pattern as the given number pair. Hence, the second option is correct.
Question : Which of the following films is set in the backdrop of the India-China war of 1962?
Option 1: Hazaaron Khwaishein Aisi
Option 2: Haqeeqat
Option 3: Roja
Option 4: Aakrosh
Correct Answer: Haqeeqat
Solution : The correct answer is Haqeeqat.
Haqeeqat film is set in the backdrop of the India-China war of 1962. This film was directed by Chetan Anand in 1964 and it won the National Film Award for second best feature film in 1965. The cast of the film was Balraj Sahni, Dharmendra, Priya Rajvansh, and Vijay Anand.
Question :
Find out the misfit sentence in the following set of sentences
Option 1:
India will soon become a super power
Option 2:
India may also reach high growth rate in the coming years
Option 3:
India has been growing from strength to strength in the recent past
Option 4: India will do wonders in next 20 years.
Option 5: In the current scenario India seems to be heading forward
Correct Answer:
Solution : Only one sentence speaks about the past, “India has been growing from strength to strength in the recent past”.
Question : Subhash Chandra Bose set up the provisional Government of Free India in
Option 1: Burma
Option 2: Singapore
Option 3: Thailand
Option 4: Indonesia
Correct Answer: Singapore
Solution : The correct option is - Singapore.
Subhash Chandra Bose set up the Provisional Government of Free India on October 21, 1943. He did this in Singapore, which was under Japanese occupation during World War II. Bose had been advocating for India's independence from British colonial rule and sought support from Axis powers like Japan and Germany to achieve this goal during the war.
Question : Directions: Select the option in which the numbers share the same relationship in the set as that shared by the numbers in the given set. (NOTE: Operations should be performed on the whole numbers, without breaking down the numbers into their constituent digits. E.g.13 – operations on 13 such as adding/subtracting /multiplying etc. to 13 can be performed. Breaking down 13 into 1 and 3 and then performing mathematical operations on 1 and 3 is not allowed.) (80, 5, 16) (90, 9, 10)
Option 1: (140, 7, 20)
Option 2: (40, 3,10)
Option 3: (200, 20, 25)
Option 4: (50, 5, 20)
Correct Answer: (140, 7, 20)
Solution : Given: (80, 5, 16); (90, 9,10)
Multiply the second number by the third number, to get the first number – (80, 5, 16)→5 × 16 = 80 (90, 9,10)→9 × 10 = 90
Let's check each option – First option: (140, 7, 20)→7 × 20 = 140 Second option: (40, 3,10)→3 × 10 = 30 ≠ 40 Third option: (200, 20, 25)→20 × 25 = 500 ≠ 200 Fourth option: (50, 5, 20)→5 × 20 = 100 ≠ 50
So, only the first option follows the same pattern as the given number pair. Hence, the first option is correct.
Question : Directions: Select the option in which the numbers share the same relationship in the set as that shared by the numbers in the given set. (NOTE: Operations should be performed on the whole numbers, without breaking down the numbers into their constituent digits. E.g.13 – operations on 13 such as adding /subtracting /multiplying etc. to 13 can be performed. Breaking down 13 into 1 and 3 and then performing mathematical operations on 1 and 3 is not allowed.) (4, 64, 4) (5, 100, 5)
Option 1: (8, 256, 8)
Option 2: (6, 196, 6)
Option 3: (10, 200, 10)
Option 4: (25, 100, 4)
Correct Answer: (8, 256, 8)
Solution : Given: (4, 64, 4); (5, 100, 5)
Add the first and third numbers, and then square the resultant, to get the second number – ⇒ (4, 64, 4)→(4 + 4)2 = 82 = 64 ⇒ (5, 100, 5)→(5 + 5)2 = 102 = 100 Let's check each option –
First option: (8, 256, 8)→(8 + 8)2 = 162 = 256 Second option: (6, 196, 6)→(6 + 6)2 = 122 = 144 ≠ 196 Third option: (10, 200,10)→(10 + 10)2 = 202 = 400 ≠ 200 Fourth option: (25, 100, 4)→(25 + 4)2 = 292 = 841 ≠ 100
So, only the first option follows the same pattern as the given set of numbers. Hence, the first option is correct.
Question : Directions: Select the set in which the numbers are related in the same way as the numbers of the given sets. (NOTE: Operations should be performed on the whole numbers, without breaking down the numbers into their constituent digits. E.g. 13 – operations on 13 such as adding/subtracting/multiplying etc. to 13 can be performed. Breaking down 13 into 1 and 3 and then performing mathematical operations on 1 and 3 is not allowed.) (4, 6, 8) (6, 8, 10)
Option 1: (2, 12, 8)
Option 2: (8, 12, 16)
Option 3: (5, 30, 10)
Option 4: (18, 18, 16)
Correct Answer: (8, 12, 16)
Solution : Given: (4, 6, 8); (6, 8, 10)
In the given sets, add the first and third numbers and divide the resultant by 2 to get the second number. (4, 6, 8)→4 + 8 = 12; 12 ÷ 2 = 6 (6, 8, 10)→6 + 10 = 16; 16 ÷ 2 = 8 Let's check the options – First option: (2, 12, 8)→2 + 8 = 10; 10 ÷ 2 = 5 ≠ 12 Second option: (8, 12, 16)→8 + 16 = 24; 24 ÷ 2 = 12 Third option: (5, 30, 10)→5 + 10 = 15; 15 ÷ 2 = 7.5 ≠ 30 Fourth option: (18, 18, 16)→18 + 16 = 34; 34 ÷ 2 = 17 ≠ 18
So, only the second option follows the same pattern as followed by the given set of numbers. Hence, the second option is correct.
Question : Directions: Select the set in which the numbers are related in the same way as the numbers of the following set. (NOTE: Operations should be performed on the whole numbers, without breaking down the numbers into their constituent digits.) (13, 39, 6) (9, 18, 4)
Option 1: (12, 48, 8)
Option 2: (12, 50, 13)
Option 3: (15, 45, 3)
Option 4: (20, 28, 8)
Correct Answer: (12, 48, 8)
Solution : Given: (13, 39, 6); (9, 18, 4)
Here, (13, 39, 6)→(6 ÷ 2) × 13 = 3 × 13 = 39 (9, 18, 4)→(4 ÷ 2) × 9 = 2 × 9 = 18
Let's check the options – First option: (12, 48, 8)→(8 ÷ 2) × 12 = 4 × 12 = 48 Second option: (12, 50, 13)→(13 ÷ 2) × 12 = 6.5 × 12 = 78 ≠ 50 Third option: (15, 45, 3)→(3 ÷ 2) × 15 = 1.5 × 15 = 22.5 ≠ 45 Fourth option: (20, 28, 8)→(8 ÷ 2) × 20 = 4 × 20 = 80 ≠ 28
So, only the first option follows the same pattern as followed by the given set of numbers. Hence, the first option is correct.
Question : Directions: Select the option in which the numbers share the same relationship in the set as that shared by the numbers in the given set. (NOTE: Operations should be performed on the whole numbers, without breaking down the numbers into their constituent digits. E.g. 13 – Operations on 13 such as adding/subtracting/multiplying etc. to 13 can be performed. Breaking down 13 into 1 and 3 and then performing mathematical operations on 1 and 3 is not allowed.) (144, 8, 4); (256, 12, 4)
Option 1: (324, 16, 3)
Option 2: (400, 16, 4)
Option 3: (225, 7, 6)
Option 4: (121, 7, 5)
Correct Answer: (400, 16, 4)
Solution : Given: (144, 8, 4); (256, 12, 4)
Here, (144, 8, 4)→(8 + 4)2 = (12)2 = 144 (256, 12, 4)→(12 + 4)2 = (16)2 = 256
Let’s check the options – First option: (324, 16, 3)→(16 + 3)2 = (19)2 = 361 ≠ 324 Second option: (400, 16, 4)→(16 + 4)2 = (20)2 = 400 Third option: (225, 7, 6)→(7 + 6)2 = (13)2 = 169 ≠ 225 Fourth option: (121, 7, 5)→(7 + 5)2 = (12)2 = 144 ≠ 121
The Question containing Inaapropriate or Abusive Words
Question lacks the basic details making it difficult to answer
Topic Tagged to the Question are not relevant to Question
Question drives traffic to external sites for promotional or commercial purposes
The Question is not relevant to User