Symbiosis Entrance Test
Question : Directions: Select the set in which the numbers are related in the same way as the numbers of the following set. (NOTE: Operations should be performed on the whole numbers, without breaking down the numbers into their constituent digits. E.g. 13 – operations on 13 such as adding /subtracting /multiplying etc. to 13 can be performed. Breaking down 13 into 1 and 3 and then performing mathematical operations on 1 and 3 is NOT allowed.) (72, 84, 42) (96, 108, 54)
Option 1: (92, 102, 51)
Option 2: (112, 120, 60)
Option 3: (88, 100, 50)
Option 4: (64, 86, 42)
Correct Answer: (88, 100, 50)
Solution : Given: (72, 84, 42); (96,108, 54)
Add 12 to the first number, to get the second number, and divide the second number by 2, to get the third number – ⇒ (72, 84, 42)→17 + 12 = 84; 84 ÷ 2 = 42 ⇒ (96,108, 54)→96 + 12 = 108; 108 ÷ 2 = 54
Let's check each option – First option: (92, 102, 51)→92 + 12 = 104 ≠ 102; 102 ÷ 2 = 51 Second option: (112, 120, 60)→112 + 12 = 124 ≠ 120; 120 ÷ 2 = 60 Third option: (88, 100, 50)→88 + 12 = 100; 100 ÷ 2 = 50 Fourth option: (64, 86, 42)→64 + 12 = 74 ≠ 86; 86 ÷ 2 = 43
So, only the third option follows the same pattern as the given number pair. Hence, the third option is correct.
Question : Directions: Select the set in which the numbers are related in the same way as the numbers of the following set. (NOTE: Operations should be performed on the whole numbers, without breaking down the numbers into their constituent digits. E.g. 13 – Operations on 13 such as adding/subtracting/multiplying etc. to 13 can be performed. Breaking down 13 into 1 and 3 and then performing mathematical operations on 1 and 3 is NOT allowed.) (39, 81, 123) (56, 32, 8)
Option 1: (61, 57, 53)
Option 2: (42, 33, 15)
Option 3: (97, 63, 38)
Option 4: (24, 35, 31)
Correct Answer: (61, 57, 53)
Solution : Given: (39, 81, 123); (56, 32, 8)
Here, (39, 81, 123)→123 – 81 = 42; 81 – 39 = 42 (56, 32, 8)→56 – 32 = 24; 32 – 8 = 24
Let's check the options – First option: (61, 57, 53)→61 – 57 = 4; 57 – 53 = 4 Second option: (42, 33, 15)→42 – 33 = 9; 33 – 15 = 18 Third option: (97, 63, 38)→97 – 63 = 34; 63 – 38 = 25 Fourth option: (24, 35, 31)→35 – 24 = 11; 35 – 31 = 4
So, only the first option follows the same pattern as followed by the given set of numbers. Hence, the first option is correct.
Question : Directions: Select the set in which the numbers are related in the same way as the numbers of the following sets. (99, 199, 1199) (15, 115, 1115) (NOTE: Operations should be performed on the whole numbers, without breaking down the numbers into their constituent digits. E.g. 13 – operations on 13 such as adding/subtracting/multiplying etc. to 13 can be performed. Breaking down 13 into 1 and 3 and then performing mathematical operations on 1 and 3 is NOT allowed.)
Option 1: (11, 111, 1000)
Option 2: (33, 133, 1133)
Option 3: (22, 222, 2222)
Option 4: (77, 717, 7117)
Correct Answer: (33, 133, 1133)
Solution : Given: (99,199,1199); (15,115,1115)
Here, (99, 199, 1199)→99 + (10)2 = 199; 199 + (10)3 = 1199 (15, 115, 1115)→15 + (10)2 = 115; 115 + (10)3 = 1115
Let's check each option – First option: (11, 111, 1000)→11 + (10)2 = 111; 111 + (10)3 = 1111 ≠ 1000 Second option: (33, 133, 1133)→33 + (10)2 = 133; 133 + (10)3 = 1133 Third option: (22, 222, 2222)→22 + (10)2 = 122 ≠ 222; 122 + (10)3 = 1122 ≠ 2222 Fourth option: (77, 717, 7117)→77 + (10)2 = 177 ≠ 717; 177 + (10)3 = 1177 ≠ 7117
So, only the second option follows the pattern followed by the set given in the question. Hence, the second option is correct.
Question : Directions: Select the set in which the numbers are related in the same way as the numbers of the given set. (NOTE: Operations should be performed on the whole numbers, without breaking down the number into their constituent digits. E.g. 13 – operations on 13 such as adding/subtracting/multiplying etc. to 13 can be performed. Breaking down 13 into 1 and 3 and then performing mathematical operations on 1 and 3 is not allowed.) (312, 24, 13) (645, 43, 15)
Option 1: (347, 27, 12)
Option 2: (347, 22, 17)
Option 3: (374, 17, 12)
Option 4: (374, 22, 17)
Correct Answer: (374, 22, 17)
Solution : Given: (312, 24, 13); (645, 43, 15)
In the given sets, multiply the second and the third numbers to get the first number. (312, 24, 13)→24 × 13 = 312 (645, 43, 15)→43 × 15 = 645 Let's check the options – First option: (347, 27, 12)→27 × 12 = 324 ≠ 347 Second option: (347, 22, 17)→22 × 17 = 374 ≠ 347 Third option: (374, 17, 12)→12 × 17 = 204 ≠ 374 Fourth option: (374, 22, 17)→22 × 17 = 374
So, only the fourth option follows the same pattern as followed by the given set of numbers. Hence the fourth option is correct.
Question : Directions: Select the option in which the numbers share the same relationship in the set as that shared by the numbers in the given set. (NOTE: Operations should be performed on the whole numbers, without breaking down the numbers into their constituent digits. E.g.13 – operations on 13 such as adding/subtracting/multiplying etc. to 13 can be performed. Breaking down 13 into 1 and 3 and then performing mathematical operations on 1 and 3 is not allowed.) (12, 22, 34) (14, 15, 29)
Option 1: (10, 20, 24)
Option 2: (16, 17, 33)
Option 3: (8, 9, 15)
Option 4: (14, 15, 19)
Correct Answer: (16, 17, 33)
Solution : Given: (12, 22, 34); (14, 15, 29)
Add the first and second numbers, to get the third number – (12, 22, 34)→12 + 22 = 34 (14, 15, 29)→14 + 15 = 29
Let's check each option – First option: (10, 20, 24)→10 + 20 = 30 ≠ 24 Second option: (16, 17, 33)→16 + 17 = 33 Third option: (8, 9, 15)→8 + 9 = 17 ≠ 15 Fourth option: (14, 15, 19)→14 + 15 = 29 ≠ 19
So, only the first option follows the same pattern. Hence, the first option is correct.
Question : Directions: Select the option in which the numbers share the same relationship in the set as that shared by the numbers in the given set. (NOTE: Operations should be performed on the whole numbers, without breaking down the numbers into their constituent digits. E.g.13 – operations on 13 such as adding/subtracting/multiplying etc. to 13 can be performed. Breaking down 13 into 1 and 3 and then performing mathematical operations on 1 and 3 is not allowed.) (8, 9, 431) (11, 8, 1267)
Option 1: (9, 12, 595)
Option 2: (13, 14, 2011)
Option 3: (7, 5, 318)
Option 4: (12, 10, 1528)
Correct Answer: (7, 5, 318)
Solution : Given: (8, 9, 431); (11, 8, 1267)
Here, (8, 9, 431)→(8)3 – (9)2 = 512 – 81 = 431 (11, 8, 1267)→(11)3 – (8)2 = 1331 – 64 = 1267
Let's check each option – First option: (9, 12, 595)→(9)3 – (12)2 = 729 – 144 = 585 ≠ 595 Second option: (13, 14, 2011)→(13)3 – (14)2 = 2197 – 196 = 2001 ≠ 2011 Third option: (7, 5, 318)→(7)3 – (5)2 = 343 – 25 = 318 Fourth option: (12, 10, 1528)→(12)3 – (10)2 = 1728 – 100 = 1628 ≠ 1528
So, only the third option follows the same pattern as followed by the given set of numbers. Hence, the third option is correct.
Question : Directions: Select the set in which the numbers are related in the same way as the numbers of the following sets. (NOTE: Operations should be performed on whole numbers, without breaking down the numbers into their constituent digits. E.g. 13 – operations on 13 such as adding/subtracting/multiplying etc. to 13 can be performed. Breaking down 13 into 1 and 3 and then performing mathematical operations on 1 and 3 is not allowed.) (9, 3, 90) (5, 4, 41)
Option 1: (13, 7, 218)
Option 2: (7, 8, 117)
Option 3: (11, 8, 182)
Option 4: (4,12,162)
Correct Answer: (13, 7, 218)
Solution : Given: (9, 3, 90); (5, 4, 41)
Add the squares of the first two numbers to obtain the third number — ⇒ (9, 3, 90)→92 + 32 = 81 + 9 = 90 ⇒ (5, 4, 41)→52 + 42 = 25 + 16 = 41
Let's check the options — First option: (13, 7, 218)→132 + 72 = 169 + 49 = 218 Second option: (7, 8,117)→72 + 82 = 49 + 64 = 113 ≠ 117 Third option: (11, 8,182)→112 + 82 = 121 + 64 = 185 ≠ 182 Fourth option: (4,12,162)→42 + 122 = 16 + 144 = 160 ≠ 162
Question : Directions: Select the set in which the numbers are related in the same way as the numbers of the following sets. (NOTE: Operations should be performed on the whole numbers, without breaking down the numbers into their constituent digits. E.g. 13 – operations on 13 such as adding/subtracting/multiplying etc. to 13 can be performed. Breaking down 13 into 1 and 3 and then performing mathematical operations on 1 and 3 is not allowed.) (7, 49, 343); (8, 64, 512)
Option 1: (6, 36, 206)
Option 2: (5, 25, 225)
Option 3: (11, 121, 1221)
Option 4: (9, 81, 729)
Correct Answer: (9, 81, 729)
Solution : Given: (7, 49, 343); (8, 64, 512)
The second number is the square of the first number and the third number is the cube of the first number – (7, 49, 343)→(7)2 = 49; (7)3 = 343 (8, 64, 512)→(8)2 = 64; (8)3 = 512
Let's check the options – First option: (6, 36, 206)→(6)2 = 36; (6)3 = 216 ≠ 206 Second option: (5, 25, 225)→(5)2 = 25; (5)3 = 125 ≠ 225 Third option: (11, 121, 1221)→(11)2 = 121; (11)3 = 1331 ≠ 1221 Fourth option: (9, 81, 729)→(9)2 = 81; (9)3 = 729
So, only the fourth option follows the same pattern as the given number pair. Hence, the fourth option is correct.
Question : Directions: Select the set in which the numbers are related in the same way as the numbers of the given set. (NOTE: Operations should be performed on the whole numbers, without breaking down the numbers into their constituent digits. E.g. 13 - operations on 13 such as adding/subtracting/multiplying etc. to 13 can be performed. Breaking down 13 into 1 and 3 and then performing mathematical operations on 1 and 3 is not allowed.) (9, 26, 53) (8, 23, 47)
Option 1: (5, 14, 29)
Option 2: (6, 17, 36)
Option 3: (11, 32, 56)
Option 4: (7, 20, 42)
Correct Answer: (5, 14, 29)
Solution : Given: (9, 26, 53); (8, 23, 47)
In the given sets, subtract the second number from the third number and divide the resultant by 3 to get the first number. (9, 26, 53)→53 – 26 = 27; 27 ÷ 3 = 9 (8, 23, 47)→47 – 23 = 24; 24 ÷ 3 = 8 Let's check the options – First option: (5, 14, 29)→29 – 14 = 15; 15 ÷ 3 = 5 Second option: (6, 17, 36)→36 – 17 = 19; 19 ÷ 3 = 6.3 ≠ 6 Third option: (11, 32, 56)→56 – 32 = 24; 24 ÷ 3 = 8 ≠ 11 Fourth option: (7, 20, 42)→42 – 20 = 22; 22 ÷ 3 = 7.3 ≠ 7
Question : Directions: Select the option in which the numbers share the same relationship in the set as that shared by the numbers in the given sets. (NOTE: Operations should be performed on the whole numbers, without breaking down the numbers into their constituent digits. E.g.13 – Operations on 13 such as adding/subtracting/multiplying etc. to 13 can be performed. Breaking down 13 into 1 and 3 and then performing mathematical operations on 1 and 3 is not allowed.) (8, 6, 50) (24, 4, 98)
Option 1: (2, 48, 100)
Option 2: (12, 8, 100)
Option 3: (32, 3, 144)
Option 4: (18, 6, 110)
Correct Answer: (18, 6, 110)
Solution : Given: (8, 6, 50); (24, 4, 98)
Here, (8, 6, 50)→(8 × 6) + 2 = 48 + 2 = 50 (24, 4, 98)→(24 × 4) + 2 = 96 + 2 = 98
Let's check the options – First option: (2, 48, 100)→(2 × 48) + 2 = 96 + 2 = 98 ≠ 100 Second option: (12, 8, 100)→(12 × 8) + 2 = 96 + 2 = 98 ≠ 100 Third option: (32, 3, 144)→(32 × 3) + 2 = 96 + 2 = 98 ≠ 144 Fourth option: (18, 6, 110)→(18 × 6) + 2 = 108 + 2 = 110
So, only the fourth option follows the same pattern as followed by the given set of numbers. Hence, the fourth option is correct.
The Question containing Inaapropriate or Abusive Words
Question lacks the basic details making it difficult to answer
Topic Tagged to the Question are not relevant to Question
Question drives traffic to external sites for promotional or commercial purposes
The Question is not relevant to User
Regular exam updates, QnA, Predictors, College Applications & E-books now on your Mobile